13 05 2013

ANNEDEN MEKTUP

ANNEDEN MEKTUP |  görsel 1

Sana bugün geçen yıllardaki tecrübesiz anneliğimden ne anladığımı yazacağım. Hemen endişelenme, sadece duygusal şeyler yazmayacağım. 
Evet, Annelik dünyanın en olağanüstü tecrübesi, ama diğer taraftan akılla yapılacak bir iş değil.
Bir kere uykusuzluğa tahammül edebilme ve gecenin bir vakti uyandıktan sonra tekrar uyuyabilme becerisi kazanmaktır annelik. 
Çocuğu uyuturken uyuyakalmak, bir anda uyanıp panikle koşarak babanın kucağında sırıtan seni görüp 'ohh' çekmektir. 
Gaz çıkarmaktan daha muhim bir hadise olmayacağına aylarca inanmak ve her saat, bıkmadan bir karpuzu kucağında dolaştırabilmektir. 
Bezden kurtulduğna sevinip, olur olmadık yerlerde tuvalet ararken söylenmektir. 
Her gün bir ahtapotu giydirme mücadelesi vermektir. 
Ocağın, basamakların, prizlerin, bıçakların, arabaların yani evdeki ve sokaktaki muhtelif şeylerin aslında birer potansiyel cani olduklarını fark etmektir Annelik. 
Sadece zeytinyağlıların değil tüm yemeklerin soğuk yenilebileceğini öğrenmektir. Ucu ısırılmış, hatta biraz çiğnenip tükürülmüş yemekleri dahi atılmasın diye yemektir. 
Üç günlük bebeğe bakıpta 'ilerde nasıl birisine aşık olcak acaba ' kıskançlığını yaşamakt ve onu üzen erkeğe ya da kadına yapabileceklerini düşünme manyaklığınıdır Annelik.
Hafta sonu, tatil, akşam gibi sosyal programları ayarlarken, nereye gidelimden önce, çocuğa kim bakacak, çocukla gidelimmi sorularının cevabını bulmaktır. 

Kavgayı da , romantizmi de, tutkuyu da, sarhoşluğu da, üzüntüyü de, kızgınlığı da Uyku saatine denk getirmektir. ARkadaşlarının doğum günlerinde, parklarda, salıncaklarda, su kaydırağında asla yorgun düşmemek, tersine eğlenceye katılmaktır. 
Konuşmayı yürümeyi çatalbıçak kullanmayı sil baştan öğrenmektir. İlk kelimesi Anne Olsun diye gizli gizli mücadele vermektir. 
İlk adımı attığında sevinçcten ağlamak, sonra da sokakta dilin dışarda peşinden koşarken, onu bağlama isteğini şiddetle hissetmektir. 
Hastalandığında İyileşsinde yeter ki yaramazlık yapsın diye dua etmek, Üç gün sonra da bu dua yı hafızadan silmektir. 
Okulu, dersi sınavı derken Yeniden öğrenci olmaktır. Bitmez tükenmez sorulara yanıt aramak, içinden çıkamayınca da babasına satmaktır. 
Ama bütün bunlar yüzünden 'birkaç gün gitsem kafamı dinlesem' derken, birkaçz saat içinde bile deli gibi özlemektir Annelik. 
Ayrı kaldığında üzerinden çıkan kıyafete sarılıp ta yatmak, kokusunu şişeye koyup da parfüm yapmayı düşünmektir Annelik. 
Birlikte yaramazlık yapmaktır.Onun Acısını, gözyaşını kendi içine çekmeyi istemektir. Hergün geleceğe dair hayal kurmaktır. Birini kendinden çok sevmektir. 
En kötü günlerinde bile asla pes edemeyeceğin bir nedeninin olduğunu bilmektir. Yani hergün küfretmekle, şükretmek arasında gidip gelen bir delilik halidir. 
Annelik Akılla değil, Yürekle yapılacak bir iştir. 
HAyatımın en değerli macerası için teşekkür ederim yavrum. İyiki VArsın. 
ANNEN.....(alıntı)

0
0
0
Yorum Yaz